4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław
NIP: 899 222 89 56
SZANOWNI PACJENCI!
W sprawie przyjęć planowych prosimy kontaktować się z sekretariatem Kliniki Kardiologii:
Z uwagi na sytuację epidemiczną prosimy, by nie przychodzić bezpośrednio do Kliniki Kardiologii – oddzwonimy.
KIEROWNIK - dr n. med. Dorota KUSTRZYCKA-KRATOCHWIL, specjalista kardiolog
- tel. 261 660 231
- tel. 261 660 232
- tel. 261 660 641
- dr n. med. Małgorzata Nowak
- dr n. med. Marzena Stopyra-Początek
- lek. Małgorzata Sukiennik-Kujawa
- lek. Natalia Sidorowicz
- lek. Tomasz Walczak
- sekretarka medyczna: Aleksandra Jodłowska
-
Pracownia wyposażona jest w pięć średniej i wysokiej klasy echokardiografów zlokalizowanych w osobnych, przestronnych, klimatyzowanych pomieszczeniach. Najwyższej klasy echokardiograf dysponuje możliwością wykonywania badań z użyciem nowoczesnych technik echokardiograficznych, w tym tzw. techniki śledzenia markera akustycznego, badanie odkształcenia mięśnia sercowego oraz badanie techniką trójwymiarową. Te ostatnie metody znajdują szczególne zastosowanie u pacjentów z niewydolnością serca.
Echokardiografia jest podstawową metodą diagnostyki nieinwazyjnej chorób układu krążenia. Pracownia przeprowadza około 10 tysięcy badań rocznie dla pacjentów leczonych w Ośrodku Chorób Serca, innych Klinikach i Oddziałach Szpitala, jak i dla chorych przyjmowanych w trybie ambulatoryjnym.
Wykonujemy:
Pracownia dysponuje czterema głowicami najwyższej klasy (wielopłaszczyznowymi) do badań przezprzełykowych (w tym jedna z możliwością obrazowania trójwymiarowego-3D, szczególnie przydatna w diagnostyce wad wrodzonych i niedomykalności zastawki mitralnej ocenianej pod kątem plastyki). Druga z nich jest przeznaczona wyłącznie do badań śródoperacyjnych i stanowi wyposażenie bloku operacyjnego kardiochirurgii. Głównymi wskazaniami do badania przeprzełykowego są:
Jedną z podstawowych domen naszych badań w obliczu współpracy z Pracownią Hemodynamiki i Klinicznym Oddziałem Kardiochirurgicznym jest ocena pacjentów z chorobą niedokrwienną serca i wady serca. W chorobie niedokrwiennej badanie popularnie zwane „echo” umożliwia ocenę rozległości uszkodzenia serca w wyniku przebytego niedokrwienia, obecność i zasięg regionalnych zaburzeń kurczliwości głównie lewej komory serca oraz oszacowanie jej globalnej funkcji. Badanie pozwala jednocześnie na rozpoznanie powikłań choroby niedokrwiennej jak tętniak lewej komory i niedomykalność zastawki dwudzielnej. W chorobie niedokrwiennej wykorzystywane są również testy obciążeniowe, najczęściej tzw. próba dobutaminowa. Test polega na dożylnym podawaniu leku, dobutaminy, przyspieszającego rytm serca i w stanach prawidłowych poprawiającego, a w przypadku niedokrwienia pogarszającego jego kurczliwość co pozwala na wykrywanie choroby niedokrwiennej zastępując klasyczny test wysiłkowy ekg u chorych, u których nie znajduje on zastosowania.
Badanie echokardiograficzne w wadach serca w populacji dorosłych dotyczy głównie wad zastawek serca. Ich diagnostyka od wielu lat jest w pełni prowadzona na podstawie badania usg bez konieczności zastosowania wcześniej stosowanych technik inwazyjnych. Potrafimy obecnie zwłaszcza w oparciu o parametry dopplerowskie (przepływu) dokładnie ocenić zaawansowanie wady i ustalić konieczność leczenia i czas zabiegu operacyjnego. W przypadkach wątpliwych diagnostykę rozszerza się o testy obciążeniowe głównie klasyczne wysiłkowe. Próba dobutaminowa jest natomiast zalecana w trudnych przypadkach zwężenia zastawki aortalnej. W niektórych wadach, jak zwężenie i niedomykalność mitralna, wielu istotnych informacji dostarcza także badanie przy użyciu głowicy przezprzełykowej. W naszej pracowni wykonujemy pełną diagnostykę wad zastawkowych.
Pracownia prowadzi diagnostykę i kwalifikację do wysokospecjalistycznych metod leczenia niewydolności serca jak implantacja układów resynchronizujących (CRT) jak i do operacji rekonstrukcji lewej komory serca.
Kwalifikacja do implantacji dwujamowych układów stymulujących w kardiomiopatii rozstrzeniowej u chorych z blokiem lewej odnogi pęczka Hisa w zapisie ekg opiera się na potwierdzeniu objawów asynchronii skurczu lewej komory przy użyciu technik echokardiograficznych z wykorzystaniem najnowszych technik jak tkankowa echokardiografia dopplerowska (TDI- tissue doppler imaging ), tkankowa echokardiografia znakowana kolorem i technika automatycznego śledzenia miokardium ( tissue tracking ). Intencją tej metody leczenia jest przywrócenie właściwszej sekwencji skurczu poszczególnych segmentów mięśnia lewej komory w celu poprawy globalnej funkcji skurczowej jak i rozkurczowej lewej serca z możliwością poprawy napełniania i redukcją niedomykalności mitralnej. Nasza pracownia we współpracy z Klinicznym Oddziałem Niewydolności Serca i Pracownią Elektrofizjologii Inwazyjnej prowadzi w/w badania diagnostyczne, kwalifikacje do implantacji układów resynchronizujących jak i badania kontrolne tej grupy pacjentów z optymalizacją zaprogramowania parametrów po zabiegu pod kontrolą badania echokardiograficznego.
Kolejnym obszarem naszego zainteresowania jest kwalifikacja pacjentów z pozawałowym uszkodzeniem serca i tętniakiem lewej komory do operacyjnej korekcji kształtu lewej komory (SVR- surgical ventricle restoration ) wykonywanych przez kardiochirurgów naszego Ośrodka. Metoda wskazana głównie u chorych po przebytym zawale przednio-przegrodowym z nawracającymi objawami niewydolności serca i zaburzeniami rytmu. Powodzenie zabiegu polegającego na operacyjnym wycięciu tkanek tętniaka wymaga skrupulatnej wstępnej kwalifikacji echokardiograficznej z precyzyjnymi obliczeniami objętości skurczowej i rozkurczowej lewej oraz wskaźników tych objętości zależnych od wagi i wieku pacjenta.
W ostatnich latach w Ośrodku Chorób Serca wykonywanych jest szereg typów zabiegów z dostępu przeznaczyniowego. Należą do nich implantacje zastawek aortalnych (TAVI), zamknięcia ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ASD), zamknięcie uszka lewego przedsionka u chorych z migotaniem przedsionków. Poza tym wykonaliśmy serię pilotażowych zabiegów korekcji
niedomykalności mitralnej metodą implantacji systemu Mitraclip. We wszystkich tych procedurach konieczne jest echokardiograficzne monitorowanie zabiegu metodą echokardiografii przezprzełykowej do czego szczególnie przydatne jest obrazowanie trójwymiarowe.
Pracownia dysponując trzema głowicami przeznaczonymi do badań naczyniowych, wykonuje badania diagnostyczne tętnic dogłowowych, obwodowych tętnic kończyn dolnych oraz tętnic nerkowych u chorych z nadciśnieniem tętniczym z wykorzystaniem nowoczesnych technik dopplerowskich, kwalifikując pacjentów do przeprowadzanych w tutejszej Pracowni Hemodynamiki angioplastyk tętnic szyjnych jak i operacji endarterektomii zwykle powiązanych z operacjami pomostowania naczyń wieńcowych (by-passów). Poza tym wykonywane są badania układu żylnego.
Dzięki bliskiej współpracy z Zakładem Radiologii Lekarskiej i Diagnostyki Obrazowej naszego szpitala dysponujemy możliwością wykonywania badań obrazowych tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego serca co zapewnia obecnie pełny panel metod obrazowania w kardiologii.
Pracownia oferuje badania wszystkim pacjentom hospitalizowanym w ramach Ośrodka Chorób Serca oraz innych Oddziałów 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego.
W trybie ambulatoryjnym badani są pacjenci kierowani z poradni tutejszego Szpitala oraz przez Komisję Wojskową.