4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław
NIP: 899 222 89 56
ORDYNATOR: lek. Michał FURDAL
ZASTĘPCA ORDYNATORA: lek. Paweł SIWOŁOWSKI
- tel. 261 660 271 (OITK); 261 660 506 (dyżurka lekarska)
KADRA
- lek. Miłosz FIDUT - lek. Weronika PĘPKOWSKA
- lek. Joanna ORŁOWSKA
- lek. Artur MACHELSKI
- lek. Jagoda JANAS
- lek. Radosław SZYMAŃSKI
- lek. Joanna CHOROSZY
- lek. Kamila HALICKA
Pielęgniarka oddziałowa - mgr Renata Idasiak
|
lek. Michał Furdal |
Oddział wyposażony jest w dziewięć stanowisk intensywnego nadzoru z monitorowaniem parametrów życiowych u pacjentów leczonych z rozpoznaniem najcięższych stanów kardiologicznych, w tym stanów zagrożenia życia. Hospitalizowani są zatem chorzy z:
Dwa stanowiska Oddziału wyposażone są w sprzęt umożliwiający pełne monitorowanie hemodynamiczne najciężej chorych z użyciem cewników wprowadzanych do tętnicy płucnej - cewnik Swana-Ganza - pozwalających na pomiary ciśnień wewnątrzsercowych oraz obliczanie parametrów określających opory naczyń płucnych, systemowych, rzutu serca i wskaźnika sercowego, które to w skomplikowanych przypadkach ułatwiają właściwy wybór leczenia.W diagnostyce nieinwazyjnej ostrych stanów kardiologicznych nieocenioną rolę spełnia wysokiej klasy przewoźny echokardiograf umożliwiający wykonanie przy łóżku chorego pełnego badania ultrasonograficznego serca, a razie potrzeby także jamy brzusznej.
W ciągu roku hospitalizujemy na naszym oddziale około 1500 pacjentów, w tym około 600 z ostrymi zespołami wieńcowymi. Jeśli istnieją wskazania pacjenci naszego Oddziału kierowani się do funkcjonujących w ramach Ośrodka Chorób Serca Pracowni Hemodynamiki lub Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej. W ramach w/w pracowni możliwe jest wykonanie pełnej diagnostyki choroby niedokrwiennej serca - koronarografia, jak i leczenie metodą angioplastyki tętnic wieńcowych. W Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej wykonywane są badania diagnostyczne zaburzeń rytmu oraz procedury lecznicze: ablacje, implantacje stymulatorów i kardiowerterów-defibrylatorów. Dysponujemy dwoma zestawami do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej- urządzenia stosowanego u pacjentów z objawami niestabilności wieńcowej i hemodynamicznej w przebiegu choroby niedokrwiennej serca i powikłań zawału, stanowiąc w wielu wypadkach szansę ustabilizowanie w oczekiwaniu na leczenie operacyjne. W ramach Oddziału Intensywnej Terapii Kardiologicznej wykonywane są także procedury z użyciem aparatury do ultrafiltracji znajdujące zastosowanie u pacjentów z objawami skrajnej niewydolności serca. U chorych z niewydolnością oddechową możliwe jest prowadzenie nieinwazyjnej wentylacji z zastosowaniem dostępnych w oddziale aparatów typu CPAP i BiPAP.