Aktualności

2023-10-18

Psy uratowały rannych

Kolejne ćwiczenia przeciwpożarowe już za nami - tym razem w akcji pomagali wyjątkowi ratownicy na czterech łapach.
Dwa pieski oraz ich opiekunowie przyjechali z Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego Ochotniczej Straży Pożarnej z ul. Grabiszyńskiej, aby pomóc w odszukaniu i ewakuacji poszkodowanych w pożarze.
Scenariusz naszych ćwiczeń zakładał wybuch ognia w budynku Centrum Wsparcia Badań Klinicznych i obowiązkową zbiórkę wszystkich pracowników na zewnątrz budynku. Ponieważ na zbiórce zabrakło dwoje pracowników, zdecydowano, że konieczne jest wsparcie grupy specjalnej z psami wyszkolonymi do poszukiwań żywych ludzi. Psi ratownicy spisali się na medal - odszukali zaginionych rannych pracowników, a strażacy przeprowadzili ich bardzo sprawną ewakuację.
W kolejnym punkcie przećwiczono postępowanie podczas napadu terrorystycznego oraz obsługę gaśnic. Strażacy mówili m.in. o sposobach gaszenia pożaru w zależności od jego źródła. Po spektakularnym wybuchu, do jakiego doprowadzili gasząc wodą rozgrzany na patelni olej, wszyscy uczestnicy pokazu zapamiętają, że woda i gorący tłuszcz to wyjątkowo niebezpieczna mieszanka!

Zdjęcia