Aktualności

2020-09-03

Implant czaszkowy szyty na miarę

Zespół naszych lekarzy wszczepił 40-letniemu pacjentowi implant kości czaszki, który idealnie odwzorowuje ubytek. Został „uszyty na miarę” z materiału, nad którym naukowcy pracowali przez wiele lat.
Pan Robert jest Dolnoślązakiem. Chorował na rozległy nowotwór zatok, który zajął m.in. płat czołowy mózgu. Zespół naszych lekarzy: neurochirurdzy, laryngolodzy oraz chirurdzy szczękowi  w pierwszym etapie leczenia mężczyzny wykonali radykalny zabieg polegający na usunięciu guza. – Pod względem onkologicznym oceniamy, że zabieg udał się bardzo dobrze. Skutkiem ubocznym jest jednak spory ubytek kości czołowej, oczodołu i nosa – mówi prof. Bogdan Czapiga, kierownik Klinicznego Oddziału Neurochirurgicznego 4. WSK.
Lekarze zdecydowali, że kolejnym etapem będzie operacja rekonstrukcyjna, polegająca na wszczepieniu implantu i zniwelowaniu deformacji. Z pomocą przyszli naukowcy z Politechniki Śląskiej oraz Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk (prof. Rafał Wiglusz). Najpierw, na podstawie obrazu z badania tomografem komputerowym chorego, przygotowali trójwymiarowy model potrzebnego implantu, a następnie wydrukowali go w drukarce 3D z bardzo nowoczesnego, opracowanego przez siebie materiału. – Zbudowany jest z matrycy polilaktydowej, na którą naniesiono kryształy hydroksyapatytu. To materiał biokompatybilny, umożliwiający zespolenie implantu z innymi kośćmi naszego pacjenta. Z biegiem czasu przebuduje on się w prawie normalną kość – tłumaczy chirurg szczękowy dr n. med. Monika Rutkowska, zastępca kierownika Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi.
Dzisiaj zespół lekarzy po raz kolejny przystąpił do pracy. Operowali kolejno: dr n. med. Szczepan Barnaś, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi, prof. Bogdan Czapiga i dr Monika Rutkowska. – Cieszę się, że możemy jako pierwsi w Polsce, a może i na świecie wykorzystać tego rodzaju implant w leczeniu deformacji kości czaszki. Wcześniej był wprawdzie stosowany podczas zabiegów stomatologicznych, ale nie znaleźliśmy żadnych doniesień, by wykonywano z niego implanty czaszkowe – mówi dr Barnaś,.
– Liczymy na prawidłowe wgojenie się implantu i dobry efekt kosmetyczny – komentuje prof. Czapiga. - A w przyszłości na szersze stosowanie tych materiałów w leczeniu pacjentów onkologicznych lub pourazowych.

Media:

Wiadomości TVP:

https://vod.tvp.pl/video/wiadomosci,04092020-1200,49419680

Polskie Radio Wrocław:

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/99509/Implant-jak-zaden-inny-Niezwykla-operacja-we-Wroclawiu

Fakty TVP Wrocław:

https://wroclaw.tvp.pl/49687154/03092020-1830

Zdjęcia